tel. 87 734 16 73 tel. 48 795 750 851 estedentaugustow@gmail.com

PROFILAKTYKA

Filozofia współczesnej stomatologii polega na unikaniu problemów stomatologicznych. Profilaktyka rozpoczyna się od bardzo wczesnego dzieciństwa. Pierwsze wizyty powinny być już przed 5 rokiem życia i mieć na celu kontrolowanie, udzielanie informacji, edukację w zakresie szczotkowania i fluoryzacji zębów oraz zapoznanie się z dentystą i kliniką.

Po ukończeniu 6 lat dzieci mają pierwsze stałe zęby trzonowe w jamie ustnej, dlatego lepiej jest dodatkowo pokryć szczeliny lakiem. Profilaktyka stomatologiczna jest kontynuowana w starszym wieku w postaci czyszczenia zębów (higienizacji) i kontroli jamy ustnej co 6 miesięcy, aby zapobiec powstaniu próchnicy lub innych uszkodzeń zębów.

 

Profilaktyka u dzieci:

  • nauka szczotkowania zębów, ważne wskazówki dla rodziców jak pomagć  i jak kontrolować dzieci w szczotkowaniu zębów

– polishing i fluoryzacja, czyli profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie a następnie fluoryzacja pianka smakową dostosowaną do wieku dziecka.

– lakowanie bruzd i szczelin.

– kontrole co 3-6 miesięcy, badanie jamy ustnej przeprowadzane przy użyciu kamery wewnątrzustnej w celu sprawdzenia w powiększeniu i wspólne oglądanie stanu uzębienia oraz higieny małego pacjenta.

  • ICON – infiltracja próchnicy – niwelowanie białych plam (odwapnień) na powierzcniach wargowych i przyszyjkowych zębów. Jest to metoda leczenia próchnicy BEZ  BÓLU, BEZ BOROWANIA!!!

Profilaktyka u dorosłych:

– instruktaż higieny jamy ustnej – szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznej,tzw. nitkowanie zębów, stosowanie płynu do higieny jamy ustnej

– higienizacja, czyli scaling-usunięcie kamienia:

  • piaskownie- usunięcie osadu i mikrocząsteczek kamienia
  •  polishing- polerowanie powierzchni zębów
  •  fluoryzacja- wzmocnienie struktury zębów, zniesienie  nadwrażliwości