tel. 87 734 16 73 tel. 48 795 750 851 estedentaugustow@gmail.com

STOMATOLOGIA ESTETYCZNA

Stomatologię estetyczną i / lub kosmetyczną stosuje się ogólnie w odniesieniu do wszelkich prac dentystycznych, które poprawiają wygląd (choć niekoniecznie funkcję) zębów, dziąseł i / lub zgryzów danej osoby. Stomatologia estetyczna może obejmować:

dodanie materiału dentystycznego do zębów lub dziąseł – przykłady: klejenie, licówki porcelanowe (laminaty), korony (kapsle), przeszczepy dziąseł.

usunięcie struktury zęba lub dziąseł – przykłady: emaliaoplastyka itp., gingiwektomia.

bez dodawania ani usuwania materiałów dentystycznych, struktury zęba lub dziąseł – przykłady: wybielanie zębów (wybielanie).

prostowanie zębów połączone z poprawą wyglądu twarzy Ortodoncja.

Wypełnienia- wypełnienie z żywicy kompozytowej nie zawiera metalu i można go kształtować tak, aby przypominał naturalny ząb. Wypełnienia kompozytowe przywracają pierwotną wytrzymałość, a także naturalny wygląd i kolor zęba; są  one często stosowane do wypełniania ubytków oraz w celu estetycznej poprawy wyglądu zębów. 

Kolejną zaletą tego materiału jest mała inwazyjność zabiegu- dentysta może usunąć mniejszą strukturę zęba, niż byłoby to konieczne w przypadku odbudowy starego amalgamatu. Ponadto uzupełnienia kompozytowe zapewniają dobrą trwałość i odporność na złamania. Często na jednej wizycie można wykonać więcej niż jedno wypełnienie w celu szybszego i bardziej skutecznego leczenia oraz dla wygody pacjenta.

„Diastema” to termin dentystyczny odnoszący się do przestrzeni lub szczeliny między dwoma zębami. Uzupełnienia kompozytowe są idealne do zamykania niektórych rozkurczów zębów bez konieczności wykonywania dużych i inwazyjnych zabiegów protetycznych.

Odontoplastyka- minimalnie inwazyjne opracowanie szkliwa pozwala na zmianę wielkości i kształtu zęba w celu poprawy jego konturów estetycznych. Ta procedura jest prosta, szybka i oferuje zamierzone efekty estetyczne podczas jednej wizyty.

Licówki są dobrym rozwiązaniem w celu poprawy estetyki zęba lub w celu ochrony uszkodzonej powierzchni zęba. Jest to cienka warstwa materiału odbudowującego trwale umieszczona na powierzchni zęba. Licówki są najczęściej stosowane do korygowania przebarwień, diastem (odstępów między zębami) lub  pękniętych, wyszczerbionych lub lekko krzywych zębów. Są  one alternatywą dla koron, ponieważ pozwalają na zdrowsze utrzymanie struktury zęba.

Licówki kompozytowe są łatwym i szybkim rozwiązaniem odpowiednie dla przypadków, które nie wymagają obszernych i wymagających korekt przednich zębów. Wybrane odcienie żywicy kompozytowej są nakładane bezpośrednio na zęby i starannie wyrzeźbione w pożądanym kształcie. Ten rodzaj zwykle nie wymaga znacznej redukcji zębów przed umieszczeniem; jednak może być trudno poprawić ciężko krzywe lub ciemne zęby za pomocą tej metody.

Licówki porcelanowe składają się z cienkiego, półprzezroczystego laminatu porcelany, który jest trwale przyklejony do zębów i są świetną opcją, ponieważ są minimalnie inwazyjne i wymagają jedynie niewielkiej redukcji zęba oraz oferują bardziej konserwatywne podejście do zmiany koloru i kształtu zęba niż korony. Porcelana pozwala nam odtworzyć odcień, przezroczystość krawędzi i fakturę powierzchni naturalnych zębów oraz osiągnąć najbardziej realistyczne i estetyczne rezultaty. Są również bardziej odporne na plamy i odpryski niż zwykłe wiązania kompozytowe.

Wraz z wiekiem, codziennym stosowaniem leków, tytoniu, jedzenia i napojów barwiących zęby, nasz uśmiech przestaje być śnieżnobiały. Najprostszym sposobem na odzyskanie jasnego uśmiechu jest wybielanie zębów. Wybielanie jest bezpieczną, szybką i wydajną procedurą zmiany koloru zębów przy stosunkowo niskim koszcie. Dzięki tej procedurze zęby mogą być bielsze o 2-3 tony na skali chromatycznej. Można je wykonać na dwa sposoby: wybielanie zębów w klinice lub nakładki, które pacjent zabiera do domu.Obie opcje wybielania zębów wykorzystują środki wybielające na bazie nadtlenku. Systemy domowe zawierają od 3% do 20% nadtlenku (karbamid lub nadtlenki wodoru). Systemy wykorzystywane w klinice zawierają od 15% do 43% nadtlenku. Wybielanie w klinice z pomocą lampy UV zapewnia najszybszy i najskuteczniejszy sposób na aktywowane światłem wybielanie zębów. Zaawansowana technologia w połączeniu z ergonomią urządzenia zapewnia pacjentowi komfort podczas wybielania. Cała procedura składa się z zaledwie trzech 15-minutowych sesji z przerwami na zmianę żelu. Podczas wybielania zębów może wystąpić wrażliwość, która jest przejściowa. Po wybieleniu uzyskany kolor jest stabilizowany przez następne dwa tygodnie. Podczas całego procesu zaleca się unikanie używania tytoniu, czerwonego wina, herbaty oraz żywności i napojów o wysokiej zdolności barwienia. Należy jednak pamiętać, że wybielanie nie spowoduje rozjaśnienia koron porcelanowych ani wypełnień.